X Facebook'da Beğen
Diyalogo'yu beğenin
Sizi habersiz bırakmayalım
diyalogo
ÜYE GİRİŞİ
ÜYE GİRİŞİ

E-posta

ŞifreŞifremi Unuttum
Ücretsiz Üye Ol

Diyalogo

İTO'nun ticari faaliyet beklentisi 3 yılın zirvesinde İTO'nun ticari faaliyet beklentisi 3 yılın zirvesinde
İTO Ticari Faaliyet Beklenti Endeksi, üç yılın en yüksek değerine ulaştı. Endeks ayrıca üretim, ticaret ve hizmet başlıklarında da referans değerin üzerini gördü. Devamı

Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar
Tuğrul Tekbulut Gönderen: Tuğrul Tekbulut Tarih: 14.03.2012
Hami Iş Gönderen: Hami Iş Tarih: 28.08.2010
Murat Kuzucu Gönderen: Murat Kuzucu Tarih: 28.08.2010
Arzu Bülbül Gönderen: Arzu Bülbül Tarih: 28.08.2010
Arzu Bülbül Gönderen: Arzu Bülbül Tarih: 28.08.2010
Arzu Bülbül Gönderen: Arzu Bülbül Tarih: 28.08.2010
Ferhat Yıldız Gönderen: Ferhat Yıldız Tarih: 28.08.2010
Ferhat Yıldız Gönderen: Ferhat Yıldız Tarih: 28.08.2010
Hayriye Yılmaz Gönderen: Hayriye Yılmaz Tarih: 28.08.2010
Türkiye'nin kanayan yarası durumundaki taşeron işçilerle ilgil i harekete geçen Çalışma Bakanlığı önümüzdeki günlerde Meclis'e getireceği yasa tasarısı ile taşeron işçilerin sorunlarına neşter vuracak.

Buna göre taşeron işçi, 8 saatten fazla çalıştırılamayacak. Haftalık çalışma süresinin 45 saati geçmesi durumunda mesai ödenecek. Kıdem tazminatında 'ay hesabı' uygulamasıyla 11 ay çalıştırılıp işten çıkarılarak tazminat alması engellenemeyecek. 1 ay bile çalışsa hak ettiği tazminatı alacak. Yıllık izinlerini kullanabilecekler.

Hemen bütün kamu kurumları başta olmak üzere birçok şirket, temizlik, güvenlik ve ulaşım gibi hizmetleri, taşeron işçiler eliyle yürütüyor. Doğrudan işçi çalıştırmak yerine bir firma ile hizmet alım sözleşmesi yapıp, o firmanın işçilerini çalıştırıyor. Bu yöntem ucuz ve sorunsuz olduğu için tercih ediliyor. İşçinin yemek, sigorta, maaş gibi bütün yükümlülükleri taşeron firmada oluyor. Kamu kurumu da, işçilerle tek tek muhatap olmak yerine taşeron firmayı muhatap alıyor. Aldığı hizmet karşılığı, firmaya belli bir ödeme yapılıyor. Bu yöntemle kamu ve özelde çalışan taşeron işçi sayısı yaklaşık 450 bin. İlk bakışta 'ideal' gibi görünen bu sistem, emek sömürüsü başta olmak üzere büyük sorunlara yol açıyor.

Taşeron firmalar, daha çok kâr elde edebilmek için örneğin 10 işçi ile yapılması gereken işi 7 işçi ile yapıyor. İşçiler 8 saatten fazla çalıştırılıyor. Kimi zaman haftalık izin kullandırılmıyor. Mesai ücreti ödenmiyor. Yer yer maaşları düzenli verilmiyor. Devletten alacağını hemen alan firma, işçiye ödeme yapmaya gelince sürekli geciktirme taktiği uygulayarak parayı nemalandırıyor. Tazminata hak kazanmasın diye 11 aylık olan işçi, işten çıkmış gibi gösterilip bir iki gün sonra tekrar işe alınmış gibi gösteriliyor. Bu yöntemle 10 yıl boyunca aynı taşeron firmada çalışan işçinin bile tek kuruş kıdem tazminatı birikmiyor. Mesai sınırlaması olmaksızın çalıştırılan bu işçiler, fazla mesai durumunda mesai ücreti alamıyorlar. Yıllık izin de kullanamıyor. Yıllarca çalışmalarına rağmen maaşları hep asgari ücret düzeyinde kalıyor.

Yaşanan bu sıkıntıları dikkate alan Çalışma Bakanlığı, yeni bir yasal düzenlemeye gidiyor. Bakanlık, Meclis'e getireceği yasa tasarısı ile kamu kurumlarında ve şirketlerde çalışan taşeron işçileri rahatlatacak adımlar atacak. Düzenleme ile taşeron firmalara yeni yükümlülükler getirilecek. Firmaların yıllık izin, mesai saatleri ve mesai ücretleri konusunda yeni sorumluluklar yüklenecek.

Uzun yıllar çalışan işçinin maaşının hiç artmaması ve hep asgari ücret üzerinden maaş almasının önüne geçilecek. Taşeron firmaların giriş çıkış yaparak kıdem tazminatı yükümlülüğünden kurtulma uyanıklığına karşın kıdemde ay hesabı uygulanacak. Bir ay bile çalışan işçi kıdem tazminatına hak kazanacak. Ayrıca iş kanununun ikinci maddesinde düzenleme yapılarak alt işverenlik olarak ifade edilen taşeron firmaların sorumluluğu netleştirilecek. Böylece taşeron firmaların, yargı kararlarına rağmen kimi sorumluluklardan kaçması önlenecek.Zaman, 16 Nisan 2012
Hami Iş
19 Nisan 2012 - 16:23
 
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN Tarihçe [değiştir]8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır[1].

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü [değiştir]Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Hami Iş
07 Mart 2012 - 11:11
 
 
REZE BELEDİYE BAŞKANİ NEDEMİŞ Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Güneydoğu Bölgesi'nde yaşanan sıkıntıların kız alıp vererek 30 yıl içerisinde çözülebileceğini söyledi.

ÖNCEDEN HISIMLIKLAR OLUŞTURULURDU

AK Partili Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, yaptığı açıklamada, yıllar önce Türkiye'de bir Türk-Kürt ayrımı olmadığını belirterek, "Yıllar önce Güneydoğu Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızla diğer bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız arasında bir farklılık, bir ayrım yoktu. Kız alınıp verilir, hısımlıklar oluşurdu. Son yıllarda yaşanan ayrılıklar yüzünden kız alıp verilmemeye başlandı" dedi.

MADDİ DURUMU İYİ OLANLAR İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ EVLİLİKLERİNİ YAPSIN

Bakırcı, zengin vatandaşların bu bölgeden dini nikahlı olarak ikinci ve üçüncü eşlerini alabileceklerini ifade ederek, "Bu bölgede yaşayan insanımızın ekonomik zorluklar ve terör belasından dolayı karşılaştıkları mağduriyetleri biliyoruz. Maddi durumu güçlü vatandaşlarımızın, bu bölgede yaşayan bayanlarla ikinci ya da üçüncü evliliklerini yaparak hısımlık bağları oluşturmaları gerekir.

EŞİNDEN ÇOCUĞU OLMAYANLAR BURADAN KIZ ALABİLİR

Eşinden çocuğu olmayan vatandaşlarımız da dini nikahlı olarak bu bölgelerden kız alarak evlenebilirler. Bu şekilde oluşacak hısımlık bağları terörün bölgede destek bulmasını engelleyecektir. Bu nedenle özellikle gençlerimizin de o bölgemiz vatandaşları ile yapacakları evliliklerin hasımlıkları hısımlıklara dönüştüreceğine inanıyorum. Bu yolla akrabalıklar oluşacak. Belki de insanlar eşlerinin yaşadıkları yerlerde arazi sahibi olacak, ticaret yapacak. Bu şekilde yıllardır çözülemeyen bu sorun, 30 yıl gibi bir sürede tamamen ortadan kaldırılabilir" diye konuştu.

METRES TUTACAKLARINA İKİNCİ EVLİLİK YAPSINLAR

Bakırcı, ikinci evliliklerin metres tutmaktan daha doğru olacağını kaydederek, "Bazı zenginlerin kendilerine metres tuttuklarını, gayri meşru ilişkilere girdiklerini duyuyoruz. Dini nikah ile ikinci, üçüncü evlilik yapmak metres tutup gayri meşru bir ilişki yaşamaktan çok daha doğru olur. Bu nedenle Güneydoğu Bölgemizden kendilerine eş almalarında bir yanlış göremiyorum. Aksine hayır görüyorum. Ben Halis Toprak'ın yaptığı gibi bir evliliği de tasvip etmiyorum. İnsanlar kendi yaşlarına uygun kişilerle evlenmeli. Örneğin rahmetli Sakıp Sabancı, eşine olan sevgisinden ikinci bir eş almadı. Akraba evliliği yaptığı için sağlıklı bir erkek evlada sahip olamadı. İkinci bir evlilik yapsaydı belki de sağlıklı bir erkek evladı olacaktı" ifadelerini kullandı.
Hami Iş
30 Haziran 2010 - 13:00
 
 
TAKSİCİLER NEDEN KIZDI Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO), dış hat seferlerini kullanarak Yenikapı'ya gelen yolcularını kentteki 11 ayrı ulaşım bağlantı noktasına 5 TL karşılığında götüren İDOBÜS'lerin, işlerini büyük ölçüde azalttığını düşünen taksiciler eylem yaptı. Yenikapı'daki İDO İskelesi önünde 100 civarındaki taksici korna çalıp, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aleyhine slogan atıp, alınan kararı protesto etti. İDOBÜS'ü kullanan yolcular ise bu uygulamadan memnun olduklarını dile getirdi.
İDO'yu kullanarak, Bursa, Bandırma, Yalova, Çınarcık, Armutlu, Esenköy, Kumla, Marmara Adası, Gemlik ve Avşa'dan Yenikapı'ya gelen yolcuların, İDOBÜS'leri 5 TL karşılığında kullanmasının ardından işlerinde azalma yaşayan taksiciler, soluğu Yenikapı'daki İDO İskelesi önünde aldı. Ellerinde 'Taksiyi bitirmek için halkın arkasına saklanmayın', 'UKAME tek taraflı çalışma', 'Halka hizmet 5 TL'ye olmaz' 'Rengimiz sarı, bahtımız kara, bu devran böyle gitmez sakın unutma!' yazılı pankartlar taşıyan taksiciler, kararı alan İBB aleyhine slogan attı.
Taksicilere sorulmadan bir düzenlemenin getirilmeye çalışıldığını belirten Birleşik Taksiciler Derneği Başkanı Memduh Çırak, "Burada İDOBÜS adı altında taşımacılık yapılıyor. Biz bu taşımacılığı kınıyoruz. Burada İETT ve taksiciler var. Bu otobüsler 5 TL'ye taşımacılık yapıyor. 5 TL'ye taşımakla halka hizmet olmaz. Hiç kimsenin, kimsenin ekmeğiyle oynamaya hakkı yok." dedi.
15 yıldır taksicilik yaptığını belirten Selahattin Gürel, İDOBÜS'e tanınan imkanın kendilerine tanınması durumunda, onlardan daha ucuza yolcuları taşımak için hazır olduklarını söyledi. İDOBÜS'lerin 5 liraya bir kişiyi Eminönü'ne götürdüğünü dile getiren Gürel, kendilerinin de 4 yolcuyu aldıktan sonra bu ulaşımı sağlayabileceklerini ifade etti. Kendilerinin İDO tarafından yıldırılmaya çalışıldığını öne süren taksiciler bir günde Bin 250 lira ceza aldıklarını ileri sürdü.
Açıklamanın ardından otomobillerine binen taksiciler uzun konvoylar oluşturup, korna çalarak İDOBÜS'leri protesto etti.
İDO'yu kullanarak İstanbul'a gelen yolcuların büyük çoğunluğu ise İDOBÜS'lerden memnun olduklarını dile getirdi. İDOBÜS'lerin alternatif bir ulaşım ağı oluşturduğunu ifade eden yolculardan Halime Aydın, "Servislerin olması çok güzel. Herkesin taksiyle gitme imkanı yok." diye konuştu.
İDOBÜS, dış hat seferlerini kullanarak Yenikapı'ya gelen yolcuların kentteki toplu ulaşım bağlantı noktalarına gidişlerini kolaylaştırmak amacıyla 21 Haziranda hizmete girdi. 5 TL karşılığında Ataköy, Havalimanı, Eminönü, Cevizlibağ Metrobüs durağının da bulunduğu 11 ayrı noktaya giden İDOBÜS'ten yılda 1,5 milyon yolcunun yararlanması hedefleniyor. (Cihan Haber Ajansı) 25.06.2010 09:37
Hami Iş
30 Haziran 2010 - 12:48
 
 
İETT PERSONELİ ADAN ZEYE EGİTİM DE İETT’nin İstanbul Valiliği ve Kültür Üniversitesi ile işbirliği halinde yürüttüğü ‘İstanbul’da Güvenli Yolculuk’ projesi kapsamında 7 bin şoförün eğitimine devam edilirken 650 memur personele yönelik ‘Halkla İlişkiler ve İletişim’ eğitimi de başladı. Eğitim programı nedeniyle üniversitenin Şirinevler’deki yerleşkesinde yapılan törenin ardından derse giren ve aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi olan Genel Müdür Dr. Hayri Baraçlı, eğitimin İETT’nin alışık olduğu bir konu olduğunu ve alınan her türlü eğitimin yararının İstanbullulara yansıdığını söyledi.

Hami Iş
25 Haziran 2010 - 10:27
 
 
RSS Servisi
Haber
Yazarlar
Diyablog
Ücretsiz Üye Ol
E-Kart
Bildirimler
İlanlar
Reklam Ver
Pazarlama
Yönetim ve Strateji
Hukuk
İnşaat
Nalburiye
Oto
Moda
Bilişim
Kırtasiye
Tarım
Adana
Ankara
Antalya
Bursa
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
İstanbul
Kayseri
Konya
Mersin
Samsun
Sivas
Hosting
Üyelikler
Web Sitesi
Yetkiliye Ulaş
Yardım
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © Logo Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş. 2008-2011